Павлодар облысы, Баянауыл ауданы, Майқайың кенті,
№1 Майқайың жалпы орта білім беру мектебінің
биология пән мұғалімі Беремжанова Раушан Баянбековна
7 сынып бойынша биология пәнінен қысқа мерзімді жоспар.
Тақырыбы: Кірпікшелі кебісше – күрделі құрылысты қарапайым жәндік.
Мақсаты:
1)Кірпікшелі кебісшенің құрылысын, қозғалуын, тыныс алуы, көбеюі туралы білу.
2) Жұппен, топпен үйренеді, тақырыпты өздігімен оқып үйренеді, ой жинақтауға үйренеді, бірін-бірі, өзін-өзі бағалауды үйренеді,ойлайды, шапшаңдық, тақырыпты қорытындылауға үйренеді, сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді, көшбасшылық қабілеттерін дамытады.
3)Табиғаттағы маңызын білу.
Әдіс-тәсілдер: АКТ, СТО, диалогтік оқыту, ЖЕСО,ЖИГСО, бағалау
Көрнекілік: электронды оқулық, стикер, карточкалар, бағалау парағы.
Жұмыс формалары: Жұппен, топпен
Сабақ барысы:
І. Психологиялық ахуал ІІ. Топқа бөлу ІІІ. тақырыпқа шығу
Барысындағы іс-әрекет |
Қолданылатын әдіс-тәсіл |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Уақыты |
Психологиялық ахуал |
Картошка өсіру |
ұйымдастырады |
Шеңберде тұрып, бір-біріне арқаларына массаж арқылы картошка өсіреді. |
1 мин |
Топқа бөлу |
|
«Жеміс салаты» бойынша бөлінеді |
«Жеміс салаты» бойынша бөлінеді |
1 мин |
Білу (еске түсіру) «Әуедегі шар» әдісі арқылы Жасыл эвглена тақырыбын еске түсіреді Сұрақтар: |
СТО, ЖЕСО, ОүБ |
Бағыт беру, уәж беру, формативті бағалау |
"Әуедегі шар" әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
5мин |
Тақырыпқа шығу |
АКТ, СТО |
Бағыт беру, уәж беру |
Электронды оқулықтағы мәлімет бойынша тақырыпқа шығады |
2 мин |
Түсіну (Өз сөзін білдіру) «Кірпікшелі кебікше» тақырыбын өз сөзімен жеткізеді, (106-108 б)постерге салады 1 топ- құрылысы, 2-топ- тітіркенгіштігі. Мақсат: кірпікшелі кебікшенің құрылысын білу; қозғалуын анықтау; тітіркендіргіштігі, көбеюі, тыныс алуы |
СТО, ЖЕСО, ЖИГСО диологтік оқыту, ОүБ |
Бағыт беру, уәж беру, формативті бағалау |
Тақырыпқа мақсат қояды, жұппен, топпен талқылайды, постерге түсіреді |
6 мин |
Қолдану. Кірпікшелі кебісшенің құрылысын микроскоп арқылы зерттеу, виртуалды зертхана арқылы тәжірибе өткізу |
АКТ , ЖЕ, ДО, ОБжК |
Бағыт беру, уәж беру, формативті бағалау |
Құрылысын микроскоп арқылы зерттейді, бақылайды, қорытынды шығарады тәжірибе, өткізеді |
10 мин |
Сергіту сәті |
АКТ |
|
Сергіту сәтін жасайды « Қызыл өрік » |
2мин |
Талдау (салыстыру, талдау) «АӘБ» әдісі |
СТО, ДО, ЖЕСО Формативті бағалау |
|
«10 сұрақ» әдісі арқылы үш нұсқалы жауаптың дұрысын таңдайды |
10 мин |
Синтез (Эссе ұсыну), 5 жол өлең «Кірпікшелі кебісшенің маңыздылығы» эссе ұсыну |
ДОЖ, Көшбасшы |
Бағыт беру, уәж беру, формативті бағалау |
Дарынды оқушы эссе ұсынады |
5 мин |
Бағалау |
ОБ, ОүБ |
Суммативті бағалайды |
ОҮБ,ОБ, Көшбасшылар Формативті бағалауды жинақтап, сумативті бағасын шығарады, бағалау парағы арқылы суммативті бағасы шығарылады |
3мин |