Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.2.С. Тыныс алу |
Мектеп: «Ақалтын» ж.о.м. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сахова Клара Байдосовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алудың маңызы мен типтері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.4.1. тірі ағзалар үшін тыныс алудың маңызын сипаттау; 7.1.4.2. анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тыныс алудың маңызын сипаттап, типтерін ажырата алады; Басым бөлігі: тыныс алу және фотосинтез үдерістерін өзара салыстырып, анаэробты және аэробты тыныс алудың ерекшеліктерін сипаттайды; Кейбір оқушылар: тыныс алу көмегімен энергияны қайдан және қалай алуға болатын үдерісті сызып, талдап береді, тыныс алусыз тіршілік етуге болатындығын дәлелдей алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
- Тыныс алудың ағза үшін маңызын біледі; - Тыныс алу типтерін ажыратады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дағдылар |
Сын тұрғысынан ойлау, жеке, жұппен және топпен жұмыс істей білу қабілеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тыныс алу, глюкоза, оттегі, көмірқышқыл газы, энергия, аэробты және анаэробты ағзалар, ашытқылар, майқышқылды бактериялар, сүтқышқылды бактериялар, ішек паразиттері, лямблия, лейшмания, сіріспе, саңырауқұлақтар; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Химия, физика, экология, ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7.1.2.2. фотосинтез үдерісіне қажет жағдайларды зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, психологиялық ахуаал тудыру. 1-тапсырма.Үй тапсырмасын «Шындық па, әлде жалған ба?» әдісі арқылы сұрау. Оқушылар шеңбер құрып, бір-біріне допты лақтыра отырып, өткен сабақтан сұрақтар қояды. Олар «жалған» не «шындық» деп жауап беруі керек. Шеңберде тұрған тұста оқушылар 1-4-ке дейін сааналып төрт топқа бөлінеді: 1-топ: «Глюкоза» тобы, 2-топ: «Фотосинтез» тобы, 3-топ: «Аэробтар» тобы, 4-топ: «Анаэробтар» тобы |
АКТ, стикер, доп
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 мин
10 мин
5 мин
3 мин
|
«Миға шабуыл» әдісі. Мұнда ұжымдық талқылау, мәселенің шешімін іздеу әрекеттері қолданылады. Төменде көрсетілген проблеманы әр мүшенің пікірін еркін тыңдау арқылы шешу. Барлық оқушылар өз пікірлерін айта бастағанда, ешкім оның ойын бөліп, өз пікірін айта алмайды және бағаланбайды. - Біз не үшін тыныс аламыз? - Барлық тірі ағзалар бірдей тыныс алады ма? Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен оқушыларды таныстырады. Тілдік мақcаттағы жаңа сөздерді үш тілде таныстырады да жаңа тақырыпты түсіндіреді. Тыныс алу – дыхание – respiration Фотосинтез – фотосинтез - photosynthesis Глюкоза – глюкоза – glucose Оттегі – кислород – oxygen Көмірқышқыл газы – углекислый газ – carbon dioxide Энергия – энергия – energy Аэробты ағзалар – аэробы – aerobic Aнаэробты ағзалар – анаэробы – anaerobic 2-тапсырма Оқулықпен жұмыс. 89-92 бет. «Постер» әдісі. Барлық топқа бірдей суреттер топтамасы ұсынылады. Олар сол суреттер көмегімен өздеріне берілген тапсырма бойынша тыныс алудың маңыздылығын сипаттап, ерекшеліктеріне тоқталулары қажет. 1-топ. Тірі ағзалардың тыныс алуы - тірі ағзалардағы тыныс алудың сызбасын сызып, энергия алудың маңызын түсіндіреді; 2-топ. Өсімдіктердегі тыныс алу - өсімдіктердегі тыныс алудың сызбасын сызып, энергия алудың маңызын түсіндіреді; 3- топ. Анаэробты тыныс алу - оттексіз тыныс алуды жан-жақты талқылайды; 4-топ. Аэробты тыныс алу – маңызы мен артықшылықтарын анықтайды; Суреттер топтамасы:
3-тапсырма Сергіту сәті «Полиглот» әдісі. Оқушы «Киндер тосын сыйлығын» таңдап, онда жасырылған бүгінгі сабақтың негізгі сөзін атамастан түсіндіреді. Сөзді тапқан бірінші оқушы ол сөзді үш тілде айтып, келесі «Киндер тосын сыйлығын» таңдауға мүмкіндік алады.
4-тапсырма «Семантикалық карта» - әр оқушыға жеке тапсырма ретінде төмендегідей кесте таратылады. Олар тірі ағзалардағы тыныс алу ерекшеліктерін анықтап, типтерін ажыратулары қажет.
|
Видеоролик: «Тыныс алу және оның типтері»
Суреттер топтамасы, постерлер, маркерлер, стикерлер
Сөздер жасырылған «Киндер тосын сыйлығы» , қима қағаздар
Семантикалық карта, стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Әр топ басшысы бағалау парақшасын толтырып, топ мүшелерін бағалайды
Бағалау шкаласы: 1-2 стикер – «1» 3-4 стикер – «2» 5 жоғары стикер – «3»
Үйге тапсырма: §24 – оқу, жаңа термин сөздерді қолданып, глоссарий жасау |
Бағалау парақшасы, АКТ стикерлер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
«Рефлексиялық эссе» Оқушылар таратылған парақшалардағы ойды өз пікірлерін білдіре отырып аяқтайды. • Алдымен біз тыныс алу жайлы былай деп ойладық... • Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық ... • Проблеманы шешу үшін біз ... • Бұдан біз ... білдік • Демек, бұл мынаны білдіреді ... • Сонымен біз тыныс алу жайлы ... шешімге келдік. |
«Рефлексиялық эссе» парақшалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр тапсырманың критерийлеріне сәйкес жинаған стикерлерді бағалау парақшасына түсіріп, сәйкесінше белгіленген шкала көмегімен бағалаймын |
Пəнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік, экология, АКТ, химия, физика пәндерімен |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
↧
Тыныс алудың маңызы мен типтері
↧